Drewniana warownia Krzyżaków w Elblągu – kontynuacja wykopalisk

110dPracownicy Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu wraz ze studentami rozpoczęli wczoraj wykopaliska przed budynkiem muzeum. Latem 2012 roku odkryli tutaj pozostałości drewnianej warowni krzyżackiej z 1245 roku. To jedyne tego typu odkrycie w Europie. Wywarło to tak duże wrażenie w ubiegłym roku na naukowcach z Wielkiej Brytanii, że pomogli w badaniach i włączyli je do projektu „Ekologia Krucjat”.

Przekopany zostanie obszar około 100 metrów kwadratowych. Po raz pierwszy natrafiono tu nie na murowane a na drewniane pozostałościami po osadnictwie Zakonu Krzyżackiego. Elementy zachowanego drewna w postaci masywnych kloców podwalinowych i narożników drewnianych budynków pochodzą z XIII wieku. Miejsca takie były zwykle niszczone przez późniejszą murowaną zabudowę.

Elbląg był jednym z ważniejszych ośrodków państwa krzyżackiego. Był siedzibą mistrza krajowego, a potem wielkiego szpitalnika zakonu do 1309 roku, kiedy przeniesiono stolicę do Malborka. Pierwszy gród drewniano-ziemny wzniesiono w 1237 r. i jak się przypuszcza został zniszczony podczas ataku pruskiego plemienia Pogezanów. Następnie postawiony murowany zamek przetrwał do 1454 roku. Wtedy zdobyli go i zburzyli mieszczanie ze Związku Pruskiego w czasie antykrzyżackiego powstania.

Wczoraj rozpoczęto nowy wkop. – To, co mamy nad ziemią to jest nowe, ale fundamenty w większości są oryginalne więc to gratka, by wyjaśnić pewne sprawy – mówił portEl.pl dr Mirosław Marcinkowski, archeolog prowadzący wykopaliska. Wiemy, że ten budynek, patrząc po fundamentach, mógł być ceglany lub wybudowany w technice mieszanej (ceglano-drewnianej), i pochodzi prawdopodobnie z XV w. Ale przy nim odkrywamy rzeczy związane z fortyfikacją zamku, mamy nadzieję na odsłonięcie przynajmniej częściowo dwóch wież zamkowych, już znaleźliśmy wlot kanału Kumieli, która doprowadzała wodę do tego budynku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*