Dom szewca na dziedzińcu w Chęcinach

100_1810 Archeolodzy pracujący na rynku w Chęcinach odkryli pozostałości dwóch chat z XIV/XV wieku. Ich nowoczesna, jak na tamte czasy, konstrukcja dowodzi, że miasto pełniło ważną rolę w średniowieczu. W piwnicy jednej z nich znajdowało się wiele fragmentów skór, podeszwy butów oraz pokrowce na noże, co może świadczyć, iż mamy tu do czynienia z warsztatem szewca.

- Są to piwnice obiektu budowanego w konstrukcji ramowo-szkieletowej. To bardzo zaawansowana technologia jak na tamte czasy, stosowana wówczas jedynie w dużych miastach takich jak Wrocław czy Kołobrzeg – powiedział PAP archeolog Waldemar Gliński. Technika ta trafiła do Polski z Niemiec w XIII w. Na stanowisku archeologicznym można zobaczyć wystające z gliny słupy, które są częścią konstrukcji podtrzymującej podłogę.

Na chwilę obecną datowanie budynku przeprowadzono na podstawie fragmentów zachowanej ceramiki. Dalsze badania pozwolą uszczegółowić z jakim konkretnie okresem mamy tutaj do czynienia.

Prace archeologiczne trwają również na chęcińskim zamku. Po ich zakończeniu budynek przejdzie remont. Między innymi odbudowana zostanie kaplica a na dolnym dziedzińcu staną stragany dla rzemieślników i artystów.

100_1792

Widok na zamek w Chęcinach od strony miasteczka

Rynek w Chęcinach objęty jest pracami w ramach wartego 9 mln złotych projektu rewitalizacji historycznego centrum miasteczka.

Chęciny to obecnie niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim. Na górującym nad nimi wzgórzu stoi zamek, którego początki owiane są tajemnicą. Wybudowany został zapewne na przełomie XIII i XIV w. Jego fundatorem mógł być Wacław II czeski, biskup Jan Muskata lub Władysław Łokietek. Jak się przypuszcza, przyczyną budowy było odkrycie i eksploatacja złóż rud ołowiowo-cynkowych. Górnictwo z nimi związane przyczyniły się do rozwoju zasiedlenia regionu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*