Czy brzeskie katakumby ujawnią pochówek matki Łokietka?

brzescArcheolodzy weszli do wnętrza nieznanych katakumb kryjących się pod podominikańskim klasztorem w Brześciu Kujawskim. Podziemne pomieszczenia zostały odkryte w czasie prowadzonych od dłuższego czasu prac archeologicznych dzięki badaniom georadarem. Tutaj mogą kryć się szczątki doczesne Eufrozyny, matki króla Władysława Łokietka.

Prowadzący badania archeolog Piotr Miernik zakłada, że odnalezienie pochówku jest możliwe. Krypty grobowe są częściowo zasypane, ale zachowały się w dobrym stanie. Podziemia mogą ciągnąć się labiryntem nawet pod całym budynkiem klasztoru.

Archeolodzy zostali wezwani, gdy w czasie remontu kościoła natknięto się w zakrystii na kości. Dalsze prace ujawniły zalegające pod gotycką podłogą monety, fragmenty ceramiki. W dolnych partiach ścian odsłonięto średniowieczne polichromie. W pomieszczeniu znajdowały się wnęki grobowe. Badania georadarem pokazały, że obok kryją się podobne podziemne komnaty. Korytarze prowadzą nawet poza kościół.

Klasztor w Brześciu Kujawskim wybudowano w XIII w. Eufrozyna po śmierci swego pierwszego męża wyszła za mąż za księcia gdańskiego Mściwoja II. Zmarła na zamku w Brześciu, lecz nie ma pewności, czy pochowano ją tutaj, czy w Inowrocławiu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*