Cerkiew Daniela Halickiego zdradza swoje sekrety

BazylikachPolsko-ukraiński zespół archeologów prowadzi prace w chełmskiej bazylice. Badania okazują się owocne. Udało się zlokalizować najstarszą świątynię – cerkiew z XIII w. ufundowaną przez Daniela I Romanowicza Halickiego, pochówki znacznych osób a ostatnio nartex, czyli kryty przedsionek cerkwi.

– Doskonale zachował się łuk z cegieł oraz szkliwione płytki podłogowe w różnych kolorach. Duża cerkiew zbudowana z cegły palcówki w XIII wieku to unikat na skalę europejską – opisywał dla Dziennika Wschodniego odkrycie nartexu prowadzący badania Stanisław Gołub.

Cegła, która posłużyła jako budulec pozwala obecnie naukowcom wnioskować o dacie postawienia cerkwi. Nastąpiło to po 1250 r., Stanisław Gołub przypuszcza, że około 1253.

Badania wzbudzają duże zainteresowanie na Ukrainie, gdyż ich wyniki mają duże znaczenie dla jej historii. O nadziejach, jakie archeolodzy wiążą z wykopaliskami w Chełmie pisaliśmy już na łamach Mediewalia.pl.

Pod łukiem nartexu natrafiono na pochówek w trumnie młodego mężczyzny o masywnej budowie ciała. Teraz szkielet czeka na badania antropologiczne. Wyżej znajdował się młodszy pochówek, prawdopodobnie duchownego z XVI w.

Już w czerwcu archeolodzy natrafili w bazylice na interesujący pochówek. Zmarły mógł mieć nawet dwa metry wzrostu. Złożono go przy murze cerkwi, z czego badacze wnioskują, że był ważną osobistością na dworze Daniela Romanowicza (Halickiego) – zakonnikiem lub wojownikiem. Obok zachował się tylko fragment tkaniny i resztki klamry pasa. Szkielet nie posiadał czaszki. Zapewne umieszczona została w skrzyni, na którą archeolodzy natknęli się w innym miejscu.

W sumie w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny archeolodzy znaleźli już 27 pochówków od XIII do XVII w. Pozyskano takie znaleziska jak kilkanaście denarów jagiellońskich, naczynia ze szkła czy zawieszkę w kształcie serca.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*