Będą szukać afrykańskiej twierdzy Słowian

nekorW październiku do Maroka wyruszy wyprawa polskich archeologów w poszukiwaniu Qarjat as-Saqaliba, czyli osady obronnej powstańców słowiańskich z X w. Przeszukiwany będzie rejon gór Rif na terenie dawnego emiratu Nekor.

Tamtejsza dynastia otoczyła się w IX w. gwardią złożoną ze słowiańskich niewolników. Kiedy ci się zbuntowali, uciekli w góry i założyli twierdzę Qarjat as-Saqaliba, czyli wieś Słowian.

Kierownikiem naukowym wyprawy jest dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Aracheologii i Etnologii PAN. W wyprawie bierze udział również afrykanista prof. Ryszard Vorbrich z Zakładu Studiów Pozaeuropejskich UAM.

Poszukiwania archeolodzy będą prowadzili na podstawie map, nazw miejscowych i topografii terenu. Marokańscy uczeni do tej pory prowadzili w górach Rif jedynie badania powierzchniowe.

Po wstępnym rozpoznaniu archeolodzy skoncentrują się na wytypowanych punktach. Przypuszczają, że twierdza powinna znajdować się nie dalej niż pół dnia drogi od stolicy Nekoru, a więc dzisiejszej wsi Mnoud Nekkour.

W Hiszpanii naukowcy będą się konsultować ze specjalistą od dziejów Nekoru prof. Ahmedem Tahiri. W Maroku odwiedzą muzea i będą współpracować z tamtejszymi językoznawcami, mając nadzieję na odkrycie językowych archaizmów, które mogłyby posłużyć jako wskazówki.

We wczesnym średniowieczu słowiańscy niewolnicy byli masowo wysyłani na rynki arabskie. Bunt gwardzistów opisał arabski historyk Al-Bakri.

Słowiańska gwardia była traktowana z poważaniem przez emirów Nekoru, ale pod koniec IX lub na początku X w. (przed rokiem 916), wykorzystując moment słabości państwa, Słowianie zażądali od sułtana Sa’ida ibn Saliha wolności. Kiedy ten odmówił, gwardziści wspierani przez niektórych członków rządzącej dynastii uciekli w góry Rif.

Na zdjęciu: Emirat Nekor (kolor zielony) na terenie emiratu Kordoby (fot. Euratlas).

Zobacz również:

Europę zbudowano na słowiańskich niewolnikach

Piastowie zbudowali państwo za arabskie srebro

Al-Masudi o pogańskich świątyniach Słowian

Serbowie w Bitynii

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*