Baszta z XIV w. odkopana w Olsztynie

Badania sondażowe prowadzone w Olsztynie, w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się tzw. furta wodna (przy ulicy Staszica) doprowadziły do odkrycia wielkiego kamiennego muru obronnego z XIV wieku. Ma on 4 m. grubości i układa się w zakole o szerokości około 12 m. Wstępnie archeolodzy określili ten obiekt jako basztę, ale nie ma co do tego pewności.

- Zaciemnienie na murze wskazuje, że znajdowała się tu również fosa – powiedziała Gazecie Olsztyńskiej archeolog Emilia Brzuska. Wewnątrz zakola muru rośnie obecnie świerk, na którego wycięcie nie ma pozwolenia. Archeolodzy uważają, że usunięcie drzewa byłoby uzasadnione, gdyż inaczej nie mogą sprawdzić co kryje się w środku baszty. O sprawie zadecyduje konserwator.

Na chwilę obecną właściciel terenu postanowił, że znalezisko zostanie wyeksponowane. Chce w tym miejscu wybudować kamienicę, ale jej plany zostaną okrojone tak by znalazło się miejsce na zabytek.

Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono tutaj już w 1932 r. Oprócz muru z wnękami strzelniczymi znaleziono wtedy także kule armatnie, ceramikę i kłódkę. Następnie fundamenty zasypano a sporządzona wtedy dokumentacja zaginęła.

Odkrycie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia, że Olsztyn w późnym średniowieczu był miastem silnie ufortyfikowanym. Prace nadzoruje archeolog Adam Mackiewicz.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*