Badania kaliskiego zaplecza produkcyjnego

kalisz-szkloOd ubiegłego roku w Kaliszu-Zawodziu prowadzone były badania archeologiczne przy ul. Stare Miasto 13, gdzie w średniowieczu mieściła się osada rzemieślniczo-targowa. W ich ramach odkryto obiekt mieszkalny wraz z zapleczem produkcyjnym i gospodarczym, czyli piece i paleniska służące do produkcji szkła, ceramiki i obróbki metalu.

- Należy podkreślić, iż w całej, ponad 50-letniej historii tych prac, nie natrafiono na tak dobrze zachowany i jednocześnie dobrze datowany zespół obiektów o zróżnicowanych funkcjach – opisuje Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, kierownik Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego.

Obiekt datowany jest na okres od X do XIII w. Znaleziono przy nim liczne zabytki, takie jak narzędzia, szklane ozdoby, monety a także ceramikę i kości zwierzęce.

Udało się ustalić, że chronologia obiektu mieszkalnego wraz z warsztatami produkcyjnymi sięga najpóźniej połowy XI w. Cały zespół położony był nad rzeką Prosną, w oddaleniu od centrum osady na Zawodziu. W drugiej połowie XII w. warsztaty zostały zlikwidowane a w ich miejscu postawiono zabudowę mieszkalną. Produkcję przeniesiono na tereny bardziej oddalone, m.in. na działki przy dzisiejszej ulicy Bolesława Pobożnego. Miejsce to było badane archeologicznie w latach wcześniejszych.

kalisz-monety

Fot. Adam Kędzierski

Jamy po dawnych warsztatach produkcyjnych na Starym Mieście potraktowane zostały jako śmietnik, do którego wrzucono np. fragmenty polepy wraz z monetami. Jak przypuszcza Kędzierski, opisywany obiekt mieszkalny funkcjonował do drugiej połowy XIII w.

Dokładne datowanie było możliwe dzięki znaleziskom dużej liczby monet. Z najstarszej fazy pochodzą monety Bolesława Śmiałego i krzyżówki, natomiast z wieku XIII pochodzą dwa brakteaty.

W roku 2014 badania archeologiczne na tym terenie będą kontynuowane. Finansuje je Miasto Kalisz.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*