Archeolodzy rozpoznają zasięg bitwy pod Grunwaldem

krzyzacyW minioną sobotę naukowcy i pasjonaci po raz kolejny rozpoczęli przeszukiwanie okolic Grunwaldu tropiąc ślady bitwy. W akcji biorą udział archeolodzy i detektoryści nie tylko z Polski, ale również Norwegii, Danii czy Wielkiej Brytanii. Tym razem nie tylko odkryto wiele militariów, ale wyznaczono częściowo zasięg bitwy w terenie a Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otrzyma zastrzyk gotówki na rozbudowę.

W tym roku badano teren na zachód od kaplicy krzyżackiej wzniesionej po bitwie. Przypuszczano dotąd, że postawiono ją w miejscu śmierci wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen, bądź w miejscu obozu krzyżackiego.

Tegoroczne wyniki zdają się potwierdzać drugą teorię. Nagromadzenie militariów, głównie grotów strzał i bełtów, wskazuje na toczącą się zaciętą walkę. Dr Piotr A. Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przypuszcza, że oblegany był tutaj krzyżacki obóz.

Na miejscu poszukiwań ponownie zjawił się prof. Sven Ekdahl z Polsko-Skandynawskiego Instytutu Badawczego, autor konkurencyjnej dla polskich historyków hipotezy o rejonie stoczenia bitwy (na wschód i południe od Grunwaldu a nie od Stębarku).

Na chwilę obecną powiększył się domniemany obszar bitwy. Archeolodzy ustalili jej zasięg na wschodzie i zachodzie. Z obu tych stron wyznaczyli linie, gdzie ślady po bitwie gwałtownie się urywają.

Pokłosiem tegorocznych badań są setki kolejnych zabytków, głównie drobnych militariów.

Ze względu na to wszystko zaistniała potrzeba całorocznej ekspozycji i pracy muzeum (obecnie czynne jest od wiosny do jesieni). Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zapowiedział więc rozbudowę placówki, na którą przeznaczył 22 mln zł ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz również:

Poszukiwania na Polach Grunwaldu 2015

Koniec poszukiwań śladów bitwy pod Grunwaldem (2014)

Obóz Jagiełły stał w innym miejscu

Magnetometr odsłania rozlokowanie Nieszawy

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*