Archeolodzy powrócą na Wzgórze Wawelskie

BR020009aZaplanowane nawet na 5 lat porządkowanie Wzgórza Wawelskiego musi się wiązać z badaniami archeologicznymi. Dlatego zanim zostaną rozpoczęte inne prace, archeolodzy dokładnie sprawdzą teren.

Kiedyś wzgórze wyglądało inaczej niż obecnie, dlatego znalazły się środki na przywrócenie mu dawnej elegancji. Koszty całego projektu mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Skorygowane zostanie nachylenie stoku, ul. Kanoniczna u wylotu przy Zamku Wawelskim zostanie obniżona do pierwotnego poziomu, uliczki przy zamku zyskają nowe, stylowe oświetlenie. Zlikwidowane zostaną porastające wzgórze chaszcze.

- Jest faktem, że na starych przekazach, na rysunkach z różnych stuleci wzgórze jest inaczej przedstawiane – powiedział RMF FM Marcin Fabiański, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. – Ono nie jest z niektórych stron obrośnięte gąszczami, tak jak teraz to się dzieje.

Badania archeologiczne na Wawelu mogłyby dać odpowiedź na przykład na pytanie o czas powstania w tym miejscu najstarszego grodu. Na razie najstarsza data dendrochronologiczna odkrytego wału wskazała rok 1016, ale archeolodzy przypuszczają, że kryją się tu również starsze konstrukcje.

Oprócz tego, w przyszłym roku Zamek organizuje konferencję naukową i wystawę poświęcone Smoczej Jamie i Smokowi Wawelskiemu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*