Archeolodzy na cmentarzysku jednego z Grodów Czerwieńskich

gc2013_newsW Czermnie właśnie zakończono prace archeologiczne prowadzone pod przewodnictwem dr Marcina Wołoszyna z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Ich celem jest określenie chronologii i funkcji poszczególnych obiektów Grodów Czerwieńskich. Niespodziewanie szybko dokopali się do wczesnośredniowiecznego cmentarzyska.

Do tej pory natrafiono na kilkanaście grobów datowanych na XII i być może XIII w., za czym przemawia ubogie wyposażenie pochówków. Jest to tylko fragment cmentarzyska, które na razie nie zostało rozpoznane w całości.

W czasie prac znaleziono również zachowane resztki osady. Udało się uchwycić zagłębione w ziemi relikty kuchenne.

Archeolodzy planują przekopać wał grodu w Czermnie. Niemniej ważne będzie ustalenie położenia poszczególnych obiektów w przestrzeni związanych ze średniowiecznymi mieszkańcami nad dolną i środkową Huczwą. Zlokalizowane zostaną cmentarzyska i osady podgrodowe.

Pieniądze na badania pozyskano dzięki sensacyjnemu odkryciu dwa lata temu skarbu z końca XIII w. Sprawą zainteresowali się przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przyznali grant. Wykorzystany zostanie na badania w Czermnie i Gródku nad Bugiem. Główne wykopaliska rozpoczną się w przyszłym roku i zakończą w przeciągu dwóch następnych lat.

Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając ma zamiar wybudować rekonstrukcję grodu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*